Biser mora

U organizacija Šefova kuhinja europskih i mediteranskih regija (ŠKMER) u Supetru na Braču od 29. do 1. lipnja održao se 16. Biser mora – međunarodno kuharsko natjecanje i festival gastronomije.

Naši su se učenici natjecali u kategoriji Timsko školsko natjecanje. U toj kategoriji se natjecalo 18 školskih timova iz Italije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije i Hrvatske.

Naš škola je imala dva tima kuhara iz 3. C razreda. U prvom timu su se natjecali Matea Franić i Jure Brkić, a u drugom timu Ivan Božić i Nino Bonačić. Oba tima su osvojila zlatnu medalju, a u ukupnom poretku tim Ivan Božić i Nino Bonačić su osvojili drugo mjesto i dobili zasluženi pehar.

Za ovo iznimno zahtjevno natjecanje učenike  je pripremao naš nastavnik kuharstva Mario Pavić – savjetnik.

Matea Franić i Jure Brkić su pripremali meni od tri slijeda koji se sastojao od slanih eklera punjenih krem sirom s flambiranim kozicama za predjelo, glavno jelo je bio pileći file punjen omletom od parmezana, listom cike, svinjskim fileom pečenim u začinskim travama, kreme od boba, popečcima od griza i umakom holandez. Desert je bio kruna svega- mini tart s biskvitom od rogača, gelom od jabuka i musom od bijele čokolade s malinama.

Ivan Božić i Nino Bonačić su za predjelo pripremali raviole punjene kozjim sirom u umaku od škampi. Glavno jelo je bio punjeni brancin s filetom inćuna i tikvicom, kremasta palenta, krema od graška i umak velute, a za desert je pripremljena tortica od naranče i čokolade s poprženim listićima badema i umakom od naranče.

Pripremio: Mario Pavić, nastavnik kuharstva savjetnik

objavio: Administrator   datum: 7. 6. 2021.